Wyjście z długów, szczególnie jeśli nie ma się na to wystarczających środków finansowych, może wydawać się bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani, aby zamknąć błędne koło zadłużenia oraz nie dać się wciągnąć w pętlę kolejnych chwilówek i pożyczek mających pomóc, a które w rzeczywistości jeszcze bardziej pogłębiają problemy. Jak to zrobić?
Jak spłacać zadłużenia, nie mając pieniędzy?
Wyjście z długów, nie mając pieniędzy, może być kłopotliwe, jednak zawsze istnieją sposoby, które choć trochę mogą ułatwić nam starania i które można zawsze zastosować.
Oto kilka porad:
1. Sporządź plan spłat, w którym uwzględnić będziesz wszystkie swoje zobowiązania oraz spłaty. Przygotuj budżet domowy, w którym uwzględnić będziesz wszystkie stałe wydatki i ograniczysz koszty niepotrzebnych luksusów.
2. Sprzedaj rzeczy, których już nie potrzebujesz. Możesz skorzystać z portali aukcyjnych lub serwisów ogłoszeniowych, aby znaleźć potencjalnych kupców.
3. Skontaktuj się z wierzycielem i poproś o zmianę warunków spłaty zadłużenia, na przykład o przedłużenie terminu spłaty lub obniżenie wysokości rat. Możesz też poprosić o umorzenie części długu, szczególnie jeśli masz trudną sytuację finansową.
4. W przypadku wielu zadłużeń powstałych wskutek brania pożyczek i chwilówek spróbuj odnaleźć ofertę kredytu konsolidacyjnego, który pomoże spłacić obecne zaległości, a on sam będzie oferował niższe raty poprzez wydłużenie czasu spłaty zadłużenia.
5. Jeżeli komornik już podjął działania egzekucyjne, skontaktuj się z nim i poproś o wstrzymanie egzekucji. W niektórych sytuacjach można uzyskać taką decyzję, jeśli udowodnisz trudną sytuację finansową.
6. Skonsultuj swoją sytuację z doradcą finansowym, który pomoże Ci w opracowaniu planu spłaty długu. Doradca może pomóc w analizie Twoich wydatków i dochodów oraz w opracowaniu budżetu, dzięki czemu będziesz miał lepszy wgląd w swoją sytuację finansową.
7. Jeśli masz możliwość, możesz poszukać dodatkowej pracy lub źródła dochodu. Możesz zacząć od poszukiwania prac dorywczych lub projektów online, które pozwolą Ci zarobić dodatkowe pieniądze.
Przede wszystkim jak nie wejść w pętlę zadłużenia?
Najlepszym sposobem na brak problemów finansowych, jest o po prostu nie doprowadzać do sytuacji, gdzie generujemy kolejne zadłużenia, starając się jedyną pożyczką spłacać kolejne. Szczególnie jeżeli ma to miejsce w przypadku chwilówek, nawet o niskich kwotach, ale wymagających bardzo szybkiej spłaty, gdyż w przeciwnym razie ich oprocentowanie może urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
Nie oznacza to, że z założenia pożyczki są złe. Należy jednak uważnie zastanowić się nad każdą z nich i na spokojnie zadać sobie kilka pytań. Między innymi czy rzeczywiście jest nam ona potrzebna i czy cel, na który ma być przeznaczona jest warty ryzyka, jakie niesie ze sobą jej ewentualne niespłacenie kredytu w terminie? No i oczywiście, czy stać nas na to, żeby taką pożyczkę zaciągać, biorąc pod uwagę to, że spłacamy nie tylko kwotę, którą otrzymaliśmy, ale także koszty operacyjne i oprocentowanie.
Po uzyskaniu tytułu wykonawczego komornik może podjąć różne działania mające na celu odzyskanie należności. Może przeprowadzić zajęcie wynagrodzenia lub emerytury dłużnika, rachunków bankowych, nieruchomości czy pojazdu. I choć zdarza się to niezwykle rzadko, warto wiedzieć, że komornikowi może asystować policja.
Kiedy asystuje Policja podczas egzekucji komorniczej?
Podczas egzekucji komorniczej policja może asystować, gdy dłużnik stawia opór lub używa przemocy wobec komornika, lub innych osób zaangażowanych w egzekucję. Policja może również asystować w przypadku, gdy komornik dokonuje zajęcia nieruchomości lub gdy zajęty majątek wymaga zabezpieczenia. W takich przypadkach służby mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo osób zaangażowanych w egzekucję oraz uniknąć sytuacji zagrażających porządkowi publicznemu.
Warto jednak pamiętać, że asysta policji podczas egzekucji jest stosowana tylko w ostateczności, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia egzekucji bez interwencji sił porządkowych. Najlepiej unikać takiej sytuacji i starać się rozwiązać problemy finansowe w inny sposób, np. poprzez negocjacje z wierzycielem lub skorzystanie z pomocy doradcy finansowego.
Co może policja podczas egzekucji komorniczej?
Podczas egzekucji komorniczej policja ma jedynie prawo asystować i zapewnić bezpieczeństwo, a także pomagać w przypadku konieczności siłowego wejścia na teren zajmowany przez dłużnika. Policjanci mają obowiązek wykonywać polecenia komornika oraz dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników egzekucji. Jeśli policjanci zauważą naruszenia prawa ze strony jakiejkolwiek strony uczestniczącej w egzekucji, mają obowiązek powiadomić o tym właściwe organy.
W takim razie, czy komornik ma prawo wysłać policję do podjęcia działań? Nie. Policja nie ma prawa podejmować działań egzekucyjnych w imieniu komornika, a także nie może wydawać nakazów zapłaty, czy nakazów zajęcia majątku dłużnika.
Przeczytaj również: Jak spłacić chwilówki bez zdolności?