Pożyczka na PESEL brzmi niezwykle zachęcająco, zwłaszcza dla osób o niskiej zdolności kredytowej lub jej braku, a także tych, które figurują w bazach dłużników. Osoby te nie są w stanie wziąć kredytu w bankach, przez co w razie potrzeby celują właśnie w prywatne firmy pożyczkowe reklamujące się udzielaniem ich na tzw. dowód. Jednak czy można wziąć pożyczkę tylko na numer PESEL? Czy to raczej tylko puste hasło mające na celu przyciągnięcie klientów?
Czym jest pożyczka na PESEL?
Pożyczka na PESEL to pożyczka udzielana na podstawie numeru PESEL (czyli numeru identyfikacyjnego osoby) i jest to często stosowany w Polsce termin dla szybkich pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe lub instytucje finansowe. W praktyce oznacza to, że osoba, która chce wziąć pożyczkę, musi posiadać numer PESEL i może go wykorzystać do złożenia wniosku o pożyczkę.
Wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki na PESEL, ponieważ jest to prosty i wygodny sposób weryfikacji tożsamości klienta. Pożyczki na PESEL często są udzielane na krótki okres i na niewielkie kwoty. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku pożyczka zostaje zwykle wypłacona na konto bankowe klienta w ciągu kilku godzin lub dni.
Jednak w praktyce wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, a samo podanie numeru PESEL jeszcze nie przesądza o otrzymaniu wsparcia finansowego z firm oferujących pożyczki i chwilówki.
Czy sam PESEL wystarczy do pożyczki?
Warto wiedzieć, że pożyczka na PESEL to w praktyce po prostu pożyczka udzielana przez instytucję finansową lub firmę pożyczkową, na uproszczonych zasadach. Nie oznacza to jednak, że pożyczka na PESEL jest udzielana bezwarunkowo – firmy pożyczkowe i instytucje finansowe zwykle wymagają od swoich klientów spełnienia pewnych wymagań.
W przypadku pożyczek chwilówek na PESEL, wymagane są najczęściej następujące dokumenty i informacje:
- ukończenie co najmniej 21. roku życia,
- posiadanie ważnego dowodu osobistego,
- numer telefonu oraz adres e-mail,
- posiadanie rachunku bankowego,
- otrzymywanie stałych dochodów (czasami może to być otrzymywanie stałych kwot na konto bankowe).
W przypadku pożyczek ratalnych wymagania mogą być bardziej zróżnicowane i zależeć od konkretnego produktu finansowego, jednak zazwyczaj również będą wymagać spełnienia określonych warunków, takich jak stałe dochody, dobre wyniki w bazach dłużników i zdolność kredytowa.
Czym w takim razie pożyczki na PESEL różnią się od zwykłych pożyczek bankowych?
W przypadku pożyczek na PESEL zdecydowanie można mówić o uproszczonych procedurach ich przyznawania i jest dużo łatwiej ja otrzymać, nie mając zdolności kredytowej. Często można bezproblemowo zawrzeć umowę kredytową przez Internet, a decyzja podejmowana jest w kilka minut. Jednocześnie pamiętajmy, że nawet w firmach pożyczkowych pozabankowych, nadal jesteśmy sprawdzani w różnego rodzaju rejestrach i nasze zadłużenia mogą, choć nie muszą w przeciwieństwie do banków wpływać na otrzymanie pożyczki. Podobnie wygląda to przy zbyt niskiej zdolności kredytowej, która także prowadzi w bankach do odmowy udzielenia kredytu.
Przeczytaj również: pożyczki bez zdolności kredytowej z komornikiem, pożyczki od 21 lat bez zdolności kredytowej